College of LAS « Illinois

Past recipients of LAS awards

Academic Professional | Staff | McCowen Distinguished Service| Academic Advising | Dean's Award for Undergraduate Teaching | Undergraduate Teaching, Instructional Staff | Undergraduate Teaching by TAs | Distinguished Women Teachers | Humanities Teaching Excellence Award Program

Academic Professional Award Winners

  • 2006-2007
    Brian Jewett, Atmospheric Sciences
    Kathy Hatch, Psychology
    Jacquelyn Kahn, Gender and Women's Studies
  • 2007-2008
    Ann Tandy Lacy, Spurlock Museum
    Jonathan Manton, Mathematics
    Penelope A. Soskin, LAS Student Academic Affairs Office
  • 2008-2009
    Alison Ahlgren, Mathematics
    Joseph Hinchliffe, Political Science
    Jun Kai Zhang, Microbiology
  • 2009-2010
    Corinne Crane, Germanic Languages and Literatures
    Elaine Shpungin, Psychology
    Jodee Stanley, English
    Joan Volkmann, LAS Advancement
  • 2010-2011
    Amy Elli, LAS Office of the Dean
    Elizabeth Morley, Center for Writing Studies
    Scott Morris, Earth, Society and Environment
  • 2011-2012
    Scott Bartlett, History
    Wendy Harris, Mathematics
    Carol Wakefield, LAS Office of Administration

  • 2012-2013
    Jonathan Tomkin, School of Earth, Society & Env
    Charles Walbaum, School of Chemical Sciences
    Jennifer White, Spurlock Museum
  • 2013-2014
    Robert Jenkins, Germanic Languages and Literature
    Sandee Moore, Mathematics
    Kim Sheahan, Sprulock Museum
  • 2014-2015
    James Clark, Psychology
    Ruth Hoffman, LAS Student Academic Affairs Office
    Anthony Mullen, Mathematics
  • 2015-2016
    Stephanie Haas, Office of the Dean
    Karen Mortensen, Mathematics
    Gretchen Pein, LAS Student Academic Affairs Office
  • 2016-2017
    Ann Abbott, Spanish & Portuguese
    Anna Ivy, English
    Melissa Reedy, Molecular and Cellular Biology
  • 2017-2018
    Anu Murphy, Mathematics
    Alejandra Stenger, Molecular & Cellular Biololgy
    Beth Watkins, Spurlock Museum

Top of page

Staff Award Winners

  • 2006-2007
    Marita Romine, FLB Admin
    Terry Davis, English
    Brenda Stamm, Political Science
  • 2007-2008
    Barbara Elmore, Geology
    Rebecca Moss, English
    Susana Vazquez Weigel, Speech Communication
  • 2008-2009
    Margie Salmon, Communication
    Deborah Stauffer, English
  • 2009-2010
    Lauri Harden, English
    Dana Loschen, Psychology
    Dale McBride, Economics
    Geraldine Moore, School of Literatures, Cultures and Linguistics
  • 2010-2011
    Rhonda Kissling, Intensive English Institute
    Patricia O'Bryan, LAS Advancement
    Carla Vail, Philosophy
  • 2011-2012
    Katie Beall, Psychology
    Amy Rumsey, English
    Peggy Wells, Philosophy

  • 2012-2013
    Melissa Banks, Statistics
    Lisa Smith, Animal Biology
    Mary Strum, Communication
  • 2013-2014
    Amy Holland, Communication
    Beth Myler, Chemistry
    Virginia Swisher, Gender and Women's Studies
  • 2014-2015
    Katherine Daly, Mathematics
    Ashley Ramm, Psychology
    Marilyn Whalen, Geology
  • 2015-2016
    Mae Donaldson, Psychology
    Lynn Schaefer, School of Literatures, Cultures, and Linguistics
    Lana Holben, School of Earth, Society and Environment/Geology
  • 2016-2017
    Dennis Dalby, Molecular and Cellular Biology
    Allison Perry, LAS Student Academic Affairs Office
    Elizabeth Vonk, Mathematics
  • 2017-2018
    Charisse Coleman, Communication
    Adrienne Harris, Mathematics
    Kara Metcalf, Chemistry

Top of page

Nancy J. McCowen Distinguished Service Award

  • 2006-2007
    Paula Adametz Hays, LAS Admin
  • 2008-2009
    Thomas Bedwell, History
  • 2009-2010
    Mary Ellen Fryer, School of Literatures, Cultures and Linguistics
  • 2010-2011
    Lori Hendricks, Psychology
  • 2011-2012
    Joellyn Pedro, LAS Office of the Dean
  • 2012-2013
    Lori Dick, Mathematics

  • 2013-2014
    Yvonne Knight, School of Literatures, Cultures and Linguistics
  • 2014-2015
    Darcy Johnson, LAS Office of the Dean
  • 2015-2016
    Karla Harmon, Anthropology
  • 2016-2017
    Carla Buchanan, LAS Student Academic Affairs Office

Top of page

Award for Excellence in Undergraduate Advising

  • 2005-2006
    Phyllis Vanlandingham, LAS Student Affairs
  • 2006-2007
    Deneen DeMarie, Psychology
  • 2007-2008
    Carl Niekerk, Germanic Languages and Literatures
    Gary Spezia, Integrative Biology
  • 2008-2009
    Richard T. Rodriguez, Latina/Latino Studies
    Robert C. Steltman, English
  • 2009-2010
    Gary Wszalek, Psychology
  • 2011-2012
    Barbara I. Hall, Communication

  • 2013-2014

    Bradley G. Mehrtens, School of Molecular and Cellular Biology

  • 2014-2015
    Keri Niehans, Psychology

  • 2015-2016
    Jennifer Brandyberry, Molecular and Cellular Biology

  • 2016-2017
    Alicia Rodriguez, Latina/Latino Studies

  • 2017-2018
    Pamela Greer, LAS Student Academic Affairs Office

Top of page

Dean's Awards for Excellence in Undergraduate Teaching

  • 2006-2007
    Matthew Ando, Mathematics
    CL Cole, Gender and Women's Studies
    Stephen Marshak, Geology
  • 2007-2008
    Richard Gorvett, Mathematics
    Carol Symes, History
  • 2008-2009
    Laurie Johnson, Germanic Languages & Literatures
    Leanne Knobloch, Communication
    Mark H. Leff, History
    Bruce Reznick, Mathematics
  • 2009-2010
    James Barrett, History
    Aaron Benjamin, Psychology
    Anthony Pollock, English
    Alexandru Zaharescu, Mathematics
  • 2010-2011
    May Berenbaum, Entomology
    Catharine Gray, English
    A. J. Hildebrand, Mathematics
    Robert Pahre, Political Science
  • 2011-2012
    John C. Lammers, Communication
    Tracy Sulkin, Political Science
    Jeremy T. Tyson, Mathematics
  • 2012-2013
    Scott Althaus, Political Science
    Bruce Fouke, Geology
    Brian Quick, Communication
  • 2013-2014

    Tamara Chaplin, History Nathan Dunfield, Mathematics
    Ned O'Gorman, Communication
    Helga Varden, Philosophy

  • 2014-2015
    John Murphy, Communication
    Fiona Ngo, Gender & Women's Studies
    Henry Schenck, Mathematics
    John Vasquez, Political Science
  • 2015-2016
    Robert Barrett, English
    Lee DeVille, Mathematics
    David Rivier, Cell & Developmental Biology
    Mara Wade, German
  • 2016-2017
    Thomas Nevins, Mathematics
    Dana Rabin, History
    Rebecca Stumpf, Anthropology
    Andrew Suarez, Animal Biology
  • 2017-2018
    Brendan Harley, Chemical and Biomolecular Engineering
    Robert Rushing, French & Italian, Comparative & World Literature
    Gisela Sin, Political Science
    Renee Trilling, English

Top of page

Awards for Excellence in Undergraduate Teaching by Instructional Staff

  • 2006-2007
    Iryce Baron, English
  • 2007-2008
    Andrew Moss, English
  • 2008-2009
    John Griswold, English
    Katherine Wahl, Mathematics
  • 2009-2010
    Thomas Costello, Communication
  • 2010-2011
    John Rubins, English
  • 2011-2012
    Eric Snodgrass, Atmospheric Sciences
  • 2012-2013
    Jennifer McNeilly, Mathematics
  • 2013-2014
    Don DeCoste, Chemistry
  • 2014-2015
    Christian Ray, Chemistry
  • 2015-2016
    David Morris, English
  • 2016-2017
    Gretchen Adams, Chemistry
  • 2017-2018
    Jeffrey Frame, Atmospheric Sciences

Top of page

Awards for Excellence in Undergraduate Teaching for Graduate Teaching Assistants

  • 2006-2007
    Julilly Kohler-Hausmann, History
    Matthew R. Lee, Psychology
    Chetan Pahlajani, Mathematics
    Carsten Wilmes, Germanic Languages and Literatures
  • 2007-2008
    Evelyn Au, Psychology
    Ryan Blum, Speech Communication
    Melissa Dennison, Mathematics
    Luis Eduardo Herrera, Latin American & Caribbean St.
    Michael Rosenow, History
  • 2008-2009
    Shabnam Javdani, Psychology
  • 2009-2010
    Troy Cooper, Communication
    Amy Oh, Classics
    Jennifer Rosner, Psychology
    Ellen Tillman, History
  • 2010-2011
    Constancio R. Arnaldo Jr., Asian American Studies Program
    Alexandru Balas, Political Science
    Bradley J. Bond, Communication
    Adam C. Irish, Political Science
    Ryan Michael Jones, History
    Mary I. Unger, English
  • 2011-2012
    Jane V. Butterfield, Mathematics
    Andrew Anthony Hunte, Mathematics
    Christopher S. Josey, Communication
    Chera A. LaForge, Political Science
  • 2012-2013
    Peter Campbell, Gender and Women's Studies
    Jill Clements, English
    Megan Remmel, Political Science
    Julius Riles, Communication
  • 2013-2014

    Katherine Anders, Mathematics
    Emily Dworkin, Psychology
    Sandra L. Henderson, History
    Melanie B. Tannenbaum, Psychology

  • 2014-2015
    Erin Basinger, Communication
    Thomas Mahoney, Mathematics
    Audrey Neville, Political Science
    Miranda Segura, Plant Biology

  • 2015-2016
    Nickolas Andersen, Mathematics
    Seong Hee Cho, Psychology
    Wendy Truran, English
    Sarah Yeakel, Mathematics

  • 2016-2017
    Genevieve Henricks-Lepp, Psychology
    Christopher Holmes-Singh, Animal Biology
    Cara Monical, Mathematics
    David Tokarz, Communication

  • 2017-2018
    Bryan Abendschein, Communication
    Kylee Britzman, Political Science
    Valerie O'Brien, English
    Michael Perino, Psychology
    Nima Rasekh, Mathematics
    Daniel Storage, Psychology


Top of page

Lynn M. Martin Award for Distinguished Women Teachers

  • 2005-2006
    Julia F. Saville, English
  • 2006-2007
    Erin Donovan-Kicken, Speech Communication
  • 2008-2009
    Mary E. Ramey, Communication
    Carla Cáceres, Animal Biology
  • 2009-2010
    Samantha Frost, Political Science and Gender and Women’s Studies Program
  • 2010-2011
    Amanda Vicary, Psychology
  • 2011-2012
    Stephanie M. Hilger, Germanic Languages and Literatures and Comparative World Literature
    Kerry Pimblott, History
  • 2012-2013
    Pat Gill, Gender and Women's Studies
    Stephanie Mager, Geology
  • 2013-2014
    Dale Bauer, English
    Neha Gupta, Mathematics
  • 2014-2015
    Andrea Stevens, English
    Elyse Yeager, Mathematics
  • 2015-2016
    Karen Sears, Animal Biology
    Anita Mixon, Communication
  • 2016-2017
    Supriya Prasanth, Cell and Developmental Biology
    Carla Rosell, English

Top of page

Humanities Council Teaching Excellence Award Program

  • 2005
    Mark S. Micale, History
    E. K. Tan, Comparative and World Literatures
  • 2006
    Donald Crummey, History
    Thomas Mackaman, History
  • 2007
    Trish Loughran, English
    Ellen McWhorter, English
  • 2007-2008
    Robert Rushing, Spanish, Italian, and Portuguese and Comparative and World Literatures
    Tara Lyons, English
  • 2008-2009
    Samantha Looker, English
    Gillen Wood, English
  • 2009-2010
    Luisa-Elana Delgado, Spanish, Italian, and Portuguese
  • 2010-2011
    Amy L. Norgard, Classics
  • 2011-2012
    Jim Hansen, English
    Katie Walkiewicz, English
  • 2012-2013
    Kirk Sanders, Classics and Philosophy
    Anna Kurhajec, History
  • 2013-2014
    E. Jordan Sellers Jr., English
  • 2014-2015
    Nancy Abelmann, Anthropology
    Ann Hubert, English
  • 2015-2016
    Behrooz Ghamari-Tabrizi, History
    Sean Minion, Classics
  • 2016-2017
    Justine Murison, English
    Sarah West, Spanish-Portuguese

Top of page